Firefox 14 w służbie „not provided”

Szyfrowane wyszukiwanie w Firefox 14Kilka miesięcy temu pisaliśmy o tym, że Google wprowadza szyfrowane wyszukiwanie dla zalogowanych użytkowników wyszukiwarki. Wpłynęło to negatywnie na cenne raporty Google Analytics, pokazujące jakie zapytanie sprowadziło użytkownika do witryny z wyników wyszukiwania. Teraz ta sytuacja może być jeszcze gorsza. Dlaczego?

 

Szyfrowanie wyszukiwań

Mozilla wypuściła najnowszą wersję swojej przeglądarki – Firefox 14. Jedną z ważniejszych zmian wprowadzonych w tej wersji jest domyślne wykorzystanie protokołu HTTPS dla wyszukiwań w Google. Co to oznacza? Zespół Firefox tłumaczy, że dzięki temu nasze dane o przeprowadzanych wyszukiwań będą ukryte, np. przed wścibskimi administratorami sieciowymi. Brzmi dobrze, ale to nie cała prawda o szyfrowanym wyszukiwaniu Google.

Jeszcze więcej (not provided)

Po aktualizacji Firefoxa do najnowszej wersji przez większą liczbę użytkowników można spodziewać się większego udziału słowa kluczowego (not provided) w raportach narzędzi analitycznych. Pomimo, że Google Chrome wiedzie ostatnio prym wśród przeglądarek internetowych, to Firefox jest nadal bardzo popularny. Statystyki StatCounter pokazują, że na świecie Chrome posiada udział 33.8%, Internet Explorer 31.83%, a Firefox plasuje się na trzecim miejscu z 23.9% użytkowników. Z kolei według danych Gemius na rynku polskim prowadzi Firefox z udziałem ponad 43%.

Źródło grafiki: www.seroundtable.com/firefox-14-google-ssl-15443.html

Skomentuj artykuł:

Komentarze

 1. Kataloog pisze:

  Niedobrze. To będzie pozycjonowało wyżej od SEO samo AdWords, gdzie dane analityczne są bardziej precyzyjne w stosunku do „not provided”.

 2. przygotowanie do tej akcji trwało już ponad rok – widoczne było także w poprzednich wersjach firefox (interface, ustawienia), ciekawe czy GA bedzie platne? i od kiedy?

 3. FoldPage pisze:

  No to już niedługo analytics będą służyć jedynie do sprawdzania liczby wejść;]

 4. Fail pisze:

  czy to znaczy, że będzie trzeba się pozycjonować na frazę „not provided”?

 5. @Fail: Ciekawy tok rozumowania. Ma to odrobinę sensu, zakładając, że użytkownicy Google Analytics będą wyszukiwali co oznacza fraza „not provided” i jak rozwiązać problem z raportem słów kluczowych :D

 6. Mikołaj pisze:

  @FoldPage: będzie płatne :) – tez tak uważam. Może właśnie powoli szykują się do odbierania narzędzi, aby potem powiedzieć ….”hej chcesz więcej danych to zapłać miesięcznie 10$ i masz” przecież to by poszło w setki milionów dolarów rocznie. Może dodatkowo jest tak, że Google chce zwiększyć również budżety na Adwords – dzięki czemu my będziemy mieć więcej danych a oni więcej kasy.

  Co do Firefox to u moich Klientów to około 43% całe szczęście nie wszyscy upgradują do nowych wersji, za czasem i tak to zrobią :/.

  „Jak żyć Panie Premierze ? ” a poważnie, czy znacie jakiś nawet płatny program do analizowania ?

Loading Disqus Comments ...
Loading Facebook Comments ...